Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLASS & CERAMICS / Ceramics / Vases 10693456



*

nr 1069 3456


Gunnar Nylund

(1904-1997), Sverige


2 pcs. Chamotte, Gunnar Nylund (1904-1997), Rörstrand, Sweden, height: 15 - 20,


VASES, 2 st. Chamotte, Gunnar Nylund (1904-1997), Rörstrand, höjd: 15 - 20


Gunnar Nylund, born 1904, dead 1997, Swedish ceramist and glass designer.

Estimate:

600

Sold:

SEK 400

Auction date:

Monday November 14 2016
at 20:48:20


  • Bid history
Time Bidder Bid
14/11 03:44:17 1      350 kr
14/11 20:43:03 2      350 kr
14/11 20:43:03 1      350 kr (Robot)
14/11 20:43:21 2      Vinnande bud


Läs om budbetjänten

  • Thema-auction
  • Nov 14

50/60-tal

På detta tema har vi samlat vackra och spännande föremål från 1950-talet och 1960-talet.



Read more about 50/60-tal

  • Artist/Designer

Gunnar Nylund

Gunnar Nylund, born 1904, dead 1997, Swedish ceramist and glass designer.

Read more about Gunnar Nylund
  • Läs mer...
Rörstrand
AB Rörstrands Porslinsfabrik. Sveriges äldsta konstindustriella företag. Grundades på Norrmalm i Stockholm 1726.
Chamotte-lera
Chamotte-lera är bränd krossad lera som blandas med leran
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: chamotte chamotte-lera gunnar nylund keramik legods rörstrand skandinavien svensk keramik svensk konst svensk konstnär svenska keramiker svenska konstnärer sverige vaser
  • 6538 EGG WARMER
    Italien + pot with a lid, (hund). Height: 19-20 lä..//
    Present: SEK 200

    Auction ends
    today
    12 jan at 19:03
  • 6613 JARS
    2 pcs, China. Height: 15-19, 1 saknar lock.
     

    Auction ends
    today
    12 jan at 20:19
  • 6757 BOX
    porslin och mässing. Diameter: 15 cm,
     

    Auction ends
    today
    12 jan at 18:53
  • 6066 DISH
    + bowls, 6 pieces, Imaridekor, Kina & Japan, Dia 1..//
     

    Auction ends
    today
    12 jan at 20:13
  • 6166 DISH
    4 pcs, China/Japan. Diameter: 21-41,
    Present: SEK 200

    Auction ends
    today
    12 jan at 18:57
  • 6643 DISH
    Mateus, Portugal, porcelain. Diameter: 42 cm,
    Present: SEK 350

    Auction ends
    today
    12 jan at 18:31




Ladda ner broschyr