MISCELLANEOUS / Textiles & Vintage / Plaids 10695104
*
nr 1069 5104
Viola Gråsten
(f. 1910), Sverige
one pair, Viola Gråsten (b. 1910),
PLAIDS, Ett par, Viola Gråsten (f. 1910)
Viola Gråsten, born 1910 in Finland, dead 1994.
Estimate:
800
Sold:
SEK 600
Auction date:
Monday November 14 2016
at 19:48:08
- Bid history
Time
Bidder
Bid
9/11 19:28:12
1
500 kr
12/11 19:09:23
2
Vinnande bud
- Thema-auction
Nov 14
50/60-tal
På detta tema har vi samlat vackra och spännande föremål från 1950-talet och 1960-talet.
Read more about 50/60-tal
- Artist/Designer
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: plädar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige textilier vintage viola gråsten
-
6374 CLOTHS
21 pieces, linen,
Present: SEK 100
Auction ends
in a week
19 jan at 20:41
-
6360 CURTAINS
4 längder med gardinband, 2 st 150x245 cm + 2 st ..//
Auction ends
in a week
19 jan at 20:00
-
6358 Kökshanddukar
30 pieces, linen, red, blå bård, monogrambrodyr, o..//
Present: SEK 100
Auction ends
in a week
19 jan at 19:39
-
7098 WALL HANGING
Egypt, Jaquardvävd, around the turn of the 20th ce..//
Auction ends
in a week
19 jan at 20:30
*
Viola Gråsten
Viola Gråsten, born 1910 in Finland, dead 1994.
Read more about 50/60-tal
nr 1069 5104
Viola Gråsten
(f. 1910), Sverige
one pair, Viola Gråsten (b. 1910),
PLAIDS, Ett par, Viola Gråsten (f. 1910)
Viola Gråsten, born 1910 in Finland, dead 1994.
| Estimate: | 800 |
|---|---|
| Sold: | SEK 600 |
| Auction date: |
Monday November 14 2016 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 9/11 19:28:12 | 1 | 500 kr |
| 12/11 19:09:23 | 2 | Vinnande bud |
- Thema-auction
Nov 14
50/60-tal
På detta tema har vi samlat vackra och spännande föremål från 1950-talet och 1960-talet.
Read more about 50/60-tal
- Artist/Designer
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: plädar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige textilier vintage viola gråsten
-
6374 CLOTHS
21 pieces, linen,
Present: SEK 100
Auction ends
in a week
19 jan at 20:41 -
6360 CURTAINS
4 längder med gardinband, 2 st 150x245 cm + 2 st ..//
Auction ends
in a week
19 jan at 20:00 -
6358 Kökshanddukar
30 pieces, linen, red, blå bård, monogrambrodyr, o..//
Present: SEK 100
Auction ends
in a week
19 jan at 19:39
-
7098 WALL HANGING
Egypt, Jaquardvävd, around the turn of the 20th ce..//
Auction ends
in a week
19 jan at 20:30



