Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  ART / Watercolor paintings & Drawings / Crayon 11356511



*

nr 1135 6511


Erik Jerken

(1898-1947), Sverige


Erik Jerken (1898-1947), landscape, signed, subject: 21x25,


CRAYON, Erik Jerken (1898-1947), landskapsmotiv, signerad, motivet: 21x25


Erik Jerken, born 1898 in Stockholm, dead 1947, Swedish painter.

Droit De Suite

Yes

Withdrawn

Auction date:

Monday October 9 2017
at 18:59:52



  • Artist/Designer

Erik Jerken

Erik Jerken, born 1898 in Stockholm, dead 1947, Swedish painter.

Read more about Erik Jerken
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller erik jerken färgkrita landskapsmotiv pastell svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vattenfärg
  • 6678 WATERCOLOUR
    Erik Viktorson (b. 1912), Sweden. Signed, dated -9..//
     

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 18:32
  • 6382 WATERCOLOUR
    Frank C Belcher. Themsen med Tower Bridge. Signed...//
     

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 20:04
  • 6399 WATERCOLOUR
    Fredrik Frisendahl (1891-1984), Sverige. Signerad,..//
    Present: SEK 600

    Auction ends
    this Monday
    12 jan at 18:10




Ladda ner broschyr