Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  SILVER & METAL / Silver / Cutlery 17502022



*

nr 1750 2022


CUTLERY

62 pieces, silver, Fleur-de-lis, 19th/20th century. 28 matgafflar, 16+ 13 matskedar 5 kaffeskedar, sauce ladle, length: 14, 5-21. Weight: 3300 ca,


62 delar, silver, Franska Liljan, 1800-/1900-tal. 28 matgafflar, 16+ 13 matskedar 5 kaffeskedar, såsslev, Längd: 14,5-21. Vikt: 3300 ca


Estimate:

26000

Sold:

SEK 38000

Auction date:

Monday December 8 2025
at 20:20:40


  • Bid history
Time Bidder Bid
27/11 20:13:16 1      34.000 kr
4/12 22:55:49 1      37.000 kr
5/12 13:24:44 2      36.000 kr
5/12 13:24:44 1      37.000 kr (Robot)
5/12 18:33:56 3      Vinnande bud


Läs om budbetjänten

  • Thema-auction
  • Dec 8

Silver

På Tema Silver finner du smycken, bestickuppsättningar, bordslampfötter, brickor, coasters, dosor och etuier, druvsaxar, kaffekannor, kaffeservis, kalkar, ljusstakar och kandelabrar, karaffer, sockers ...



Read more about Silver
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: bestick franska liljan matbestick silver såsslev ädelmetall




Ladda ner broschyr