Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Silver 7674099



*

nr 767 4099


Silver

10 del, parti bestick


Utrop:

600 kr

Såld:

650 kr

Sista tid för bud online:

måndag 16 juli 2012
kl 18:33:04


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
2/7 14:57:55 1      350 kr
2/7 18:34:53 2      350 kr
2/7 18:35:13 2      400 kr
13/7 15:17:54 3      Vinnande bud
15/7 11:12:57 4      600 kr
16/7 15:46:50 3      justering av budtak



  • Specialauktion
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: bestick matbestick silver ädelmetall
  • 7062 Bestick
    Global, Japan, 43 delar, kromstål
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 20:30
  • 7089 Bestick
    silver, 18 delar, modell Olga, Längd: 12,5-21. Vik..//
    Aktuellt bud: 6.000 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 19:22
  • 7029 Bestick
    silver, 24 delar. Längd: 14-21. Vikt: 900 gr brutt..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 18:36
  • 7034 Etuier
    2 st, silver. Längd: 8-8,5. Vikt: 110 gr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 20:06
  • 7126 Gafflar
    Sju st. Silver, "Franska Liljan", 1810-tal, Erik A..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 19:59
  • 7033 Kaffeskedar
    10+ 6 st. Längd: 11,5-12. Vikt: 220 gr
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 18:56




Ladda ner broschyr