GLASS & CERAMICS / Ceramics / Jardiniere 16359098
*
nr 1635 9098
JARDINIERE
Rörstrand, Sweden, Maiolica, late 19th century, Genombruten dekor. Diameter: 25 cm, height: 20 cm,
Rörstrand, majolika, Sent 1800-tal, Genombruten dekor. Diameter: 25 cm, höjd: 20 cm
Estimate:
1500
Sold:
SEK 1000
Auction date:
Monday August 12 2024
at 20:02:22
- Bid history
Time
Bidder
Bid
7/8 13:57:53
1
Vinnande bud
- Läs mer...
Rörstrand
AB Rörstrands Porslinsfabrik. Sveriges äldsta konstindustriella företag. Grundades på Norrmalm i Stockholm 1726.
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: blomkruka blomkrukor genombruten dekor keramik majolika rörstrand sekelskifte sent 1800-tal skandinavien sverige ytterfoder ytterkruka ytterkrukor
-
8026 JARDINIERE
Art Nouveau, late 19th - early 20th century, metal..//
Present: SEK 300
Auction ends
this Monday
26 jan at 20:31
-
8242 JARDINIERE
nickel silver, Art Nouveau, late 19th - early 20th..//
Present: SEK 1000
Auction ends
this Monday
26 jan at 20:56
-
8249 JARDINIERE
nickel silver, Victorian style. Length: 46 cm, hei..//
Present: SEK 250
Auction ends
this Monday
26 jan at 20:28
-
8247 JARDINIERE
nickel silver. Length: 55 cm, height: 19 cm, sakna..//
Present: SEK 150
Auction ends
this Monday
26 jan at 18:38
-
8222 JARDINIERE
nysilver/glasinsats. Length: 54 cm,
Auction ends
this Monday
26 jan at 19:58
-
8244 JARDINIERE
silver, K Anderson, 1894. Length: 48 cm, height: 1..//
Present: SEK 8000
Auction ends
this Monday
26 jan at 19:47
*
JARDINIERE
nr 1635 9098
JARDINIERE
Rörstrand, Sweden, Maiolica, late 19th century, Genombruten dekor. Diameter: 25 cm, height: 20 cm,
Rörstrand, majolika, Sent 1800-tal, Genombruten dekor. Diameter: 25 cm, höjd: 20 cm
| Estimate: | 1500 |
|---|---|
| Sold: | SEK 1000 |
| Auction date: |
Monday August 12 2024 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 7/8 13:57:53 | 1 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Rörstrand
AB Rörstrands Porslinsfabrik. Sveriges äldsta konstindustriella företag. Grundades på Norrmalm i Stockholm 1726.
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
AB Rörstrands Porslinsfabrik. Sveriges äldsta konstindustriella företag. Grundades på Norrmalm i Stockholm 1726.
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: blomkruka blomkrukor genombruten dekor keramik majolika rörstrand sekelskifte sent 1800-tal skandinavien sverige ytterfoder ytterkruka ytterkrukor
-
8026 JARDINIERE
Art Nouveau, late 19th - early 20th century, metal..//
Present: SEK 300
Auction ends
this Monday
26 jan at 20:31 -
8242 JARDINIERE
nickel silver, Art Nouveau, late 19th - early 20th..//
Present: SEK 1000
Auction ends
this Monday
26 jan at 20:56 -
8249 JARDINIERE
nickel silver, Victorian style. Length: 46 cm, hei..//
Present: SEK 250
Auction ends
this Monday
26 jan at 20:28
-
8247 JARDINIERE
nickel silver. Length: 55 cm, height: 19 cm, sakna..//
Present: SEK 150
Auction ends
this Monday
26 jan at 18:38 -
8222 JARDINIERE
nysilver/glasinsats. Length: 54 cm,
Auction ends
this Monday
26 jan at 19:58 -
8244 JARDINIERE
silver, K Anderson, 1894. Length: 48 cm, height: 1..//
Present: SEK 8000
Auction ends
this Monday
26 jan at 19:47



