Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  Ã–VRIGT / Smycken / Brosch 10289025



*

nr 1028 9025


Brosch

silver, 1800-tal


Utrop:

400 kr

Såld:

350 kr

Sista tid för bud online:

måndag 28 mars 2016
kl 20:51:14


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
21/3 22:54:00 1      100 kr
23/3 22:01:22 2      200 kr
28/3 20:29:45 3      Vinnande bud
28/3 20:44:09 4      300 kr
28/3 20:44:09 3      (budbetjänt)


Läs om budbetjänten

  • Specialauktion
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: brosch silver smycken vintage ädelmetall
  • 7091 Armband
    18K guld, vitt, rött guld, tvinnat. Längd: 20 cm, ..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 jan kl 20:38
  • 7107 Armband 18 k
    18k guld. X-länk. Längd: 20 cm. Vikt: 41,1
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 jan kl 19:23
  • 7115 Diverse guld
    Bland annat 1 par hängen med pärla, bruttovikt: 7,..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 jan kl 19:54
  • 7110 Fotomedaljong
    18k guld. 18k guld. Diameter: 3. Vikt: 7,6 g
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 jan kl 20:13
  • 6009 Halsband
    18k guld, med pärlor. Längd: 50 ca, vikt: 10g brutto
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 jan kl 19:02
  • 7114 Hänge
    guld, ostämplat. Vikt: 4,6 g. Höjd: 4,5 cm
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    19 jan kl 19:44




Ladda ner broschyr