ÖVRIGT / Speglar / Spegel 8017051
*
nr 801 7051
Spegel
Silver+ Burk, glas med silverlock, båda stämplade sterling, Tiffany & Co, längd: 19 resp. , höjd: 9, 5
Utrop:
6.000 kr
Såld:
1.500 kr
Sista tid för bud online:
måndag 14 januari 2013
kl 18:29:23
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
14/1 00:36:22
1
Vinnande bud
14/1 17:51:32
2
1.100 kr
14/1 17:53:53
2
1.300 kr
14/1 17:54:17
2
1.500 kr
- Specialauktion
- Läs mer...
Tiffany, Louis Comfort
Amerikansk designare, målare, inredningsarkitekt och glaskonstnär, 1848-1933.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: burk glas med silverlock silver spegel speglar tiffany & co ädelmetall
-
6287 Spegel
Empire, provinsarbete, 65x35 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:24
-
7027 Spegel
guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:33
-
7074 Spegel
Gustaviansk stil. Bronserad. 45x34 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:28
-
7038 Spegel
Markaryd, Furu, 144x66 cm
Aktuellt bud: 600 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:02
-
6673 Spegel
Nyrokokostil, förgylld, 58x66 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:30
-
6668 Spegel
Rokokostil, bronsead, ca 96x55 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 19:54
*
Spegel
nr 801 7051
Spegel
Silver+ Burk, glas med silverlock, båda stämplade sterling, Tiffany & Co, längd: 19 resp. , höjd: 9, 5
| Utrop: | 6.000 kr |
|---|---|
| Såld: | 1.500 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 14 januari 2013 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 14/1 00:36:22 | 1 | Vinnande bud |
| 14/1 17:51:32 | 2 | 1.100 kr |
| 14/1 17:53:53 | 2 | 1.300 kr |
| 14/1 17:54:17 | 2 | 1.500 kr |
- Specialauktion
- Läs mer...
Tiffany, Louis Comfort
Amerikansk designare, målare, inredningsarkitekt och glaskonstnär, 1848-1933.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Amerikansk designare, målare, inredningsarkitekt och glaskonstnär, 1848-1933.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: burk glas med silverlock silver spegel speglar tiffany & co ädelmetall
-
6287 Spegel
Empire, provinsarbete, 65x35 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:24 -
7027 Spegel
guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:33 -
7074 Spegel
Gustaviansk stil. Bronserad. 45x34 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:28
-
7038 Spegel
Markaryd, Furu, 144x66 cm
Aktuellt bud: 600 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:02 -
6673 Spegel
Nyrokokostil, förgylld, 58x66 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:30 -
6668 Spegel
Rokokostil, bronsead, ca 96x55 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 19:54



