Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  Ã–VRIGT / Smycken / Brosch 10827099



*

nr 1082 7099


Brosch

silver, 1940-tal


Utrop:

500 kr

Såld:

350 kr

Sista tid för bud online:

måndag 9 januari 2017
kl 20:55:00


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
9/1 18:26:58 1      100 kr
9/1 18:46:16 2      200 kr
9/1 20:17:32 3      200 kr
9/1 20:17:32 2      200 kr (Budbetjänt)
9/1 20:42:16 1      250 kr
9/1 20:49:04 4      300 kr
9/1 20:50:00 1      Vinnande bud


Läs om budbetjänten
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: brosch silver smycken vintage ädelmetall
  • 6500 Brosch
    18k guld, med briljant. Längd: 3,8 cm, vikt: 5,6g ca
     

    Auktionen avslutas
    om 10 dagar
    12 jan kl 18:15
  • 6507 Skulptur
    Tage Andersen (f. 1947), Danmark. "Brevlåda", ej s..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    om 10 dagar
    12 jan kl 18:18




Ladda ner broschyr