KONST / Oljemålningar / Oljemålning 14052106

nr 1405 2106

Maria Boczewska

(f. 1940), Polen

Oljemålning, "Sommar vid Sofia". Stockholmsmotiv, Bergsprängargränd. Signerad, daterad -95. Olja på duk, 61x76, yttermått inklusive ram: 69x84 cm

Maria Boczewska, polsk bildkonstnär och skulptör född i Warszawa 1940.

måndag 21 juni 2021
kl 20:22:14

  • Tema
  • 21 jun

Kvinnliga konstnärer

Läs mer om Kvinnliga konstnärer

Maria Boczewska

Läs mer om Maria Boczewska