MÖBLER / Byråar, sekretärer / Byrå 4878801
nr 487 8801
Byrå
Rokoko, längd: 107, djup: 54, höjd: 87. Alm/Alrotfanér (Fanérskador)
Utrop:
25.000 kr
Såld:
28.000 kr
måndag 24 september 2007
Träslag; Alm
Träslag; Almrot
Från almens rotansvällning.
Rokoko
Europeisk konststil, uppkommen i Frankrike vid ca 1725.
Rocaille
Rokokons mest karakteristiska ornament.
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.