Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Vas 11468663



*

nr 1146 8663


Vas

samt 2 Bägare + tumlare, silver. Höjd: 3-11,5


Utrop:

1.000 kr

Såld:

700 kr

Sista tid för bud online:

måndag 27 november 2017
kl 18:46:42


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
26/11 20:00:00 1      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: samt 2 bägare silver supkopp tumlare vas ädelmetall
  • 9247 Vas
    Glas, omkring sekelskiftet 1900. Höjd: 15 cm
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    2 feb kl 18:48
  • 9392 Vas
    Göran Warff, Kosta Boda, Artists choise. Höjd: 17 cm
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    2 feb kl 19:31
  • 9057 Vas
    Gunnar Nylund (1904-1997), Sverige. Signerad. Höjd..//
    Aktuellt bud: 600 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    2 feb kl 20:07
  • 9069 Vas
    höjd: 25cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    2 feb kl 20:35
  • 9396 Vas
    Julius Dressler, Biela, Österrike, jugend, reliefd..//
    Aktuellt bud: 1.300 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    2 feb kl 20:36
  • 9420 Vas
    Kina, nutida, porslin. Höjd: 26 cm
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    2 feb kl 19:13




Ladda ner broschyr