Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  LIGHTING / Candlesticks & Candelabras / Candlestick 14688106



*

nr 1468 8106


CANDLESTICK

early 20th century, nickel silver. Height: 31,


tidigt 1900-tal, nysilver. Höjd: 31 cm


Estimate:

400

Sold:

SEK 150

Auction date:

Tuesday May 24 2022
at 18:11:42


  • Bid history
Time Bidder Bid
17/5 17:33:12 1      100 kr
22/5 16:25:23 2      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: ljusstakar ljusstake nysilver pläter sekelskifte tidigt 1900-tal
  • 6410 CANDLESTICKS
    one pair, Gustavsberg, Sweden, kolonner i porslin...//
     

    Auction ends
    in 10 days
    12 jan at 19:40
  • 6651 CANDLESTICK
    Josef Frank (1885-1967), Austria. Slingan. Svenskt..//
    Present: SEK 800

    Auction ends
    in 10 days
    12 jan at 20:21
  • 6645 CANDLESTICK
    Oscar & Clothilde, apa i mässing, 2bertil', två lj..//
     

    Auction ends
    in 10 days
    12 jan at 20:05




Ladda ner broschyr