Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Vas 11143320



*

nr 1114 3320


Vas

silver, CGR, 1975, höjd: 18 cm


Utrop:

1.000 kr

Såld:

1.800 kr

Sista tid för bud online:

måndag 12 juni 2017
kl 20:12:06


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
9/6 19:58:37 1      700 kr
10/6 15:35:58 2      1.000 kr
11/6 12:27:50 3      1.100 kr
12/6 18:48:29 4      1.400 kr
12/6 19:53:51 3      1.400 kr
12/6 19:53:51 4      1.400 kr (Budbetjänt)
12/6 19:56:11 5      1.600 kr
12/6 20:03:36 6      1.600 kr
12/6 20:03:36 5      1.600 kr (Budbetjänt)
12/6 20:03:57 6      1.700 kr
12/6 20:07:06 5      Vinnande bud


Läs om budbetjänten
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: cgr silver vas ädelmetall
  • 6777 Affisch
    Victor Vasarely (1906-1997), Ungern. Ej signerad. ..//
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    12 jan kl 19:56
  • 6089 Golvvas
    Göte Augustsson (f. 1917), för Ruda Glasbruk. Höjd..//
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    12 jan kl 19:48
  • 6309 Golvvas
    Kina. Höjd: 46cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    12 jan kl 18:09
  • 6158 Penselvas
    Kina, Porslin. Höjd: 28 cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    12 jan kl 18:41
  • 6612 Penselvas
    Kina. Höjd: 29 cm
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    12 jan kl 18:07
  • 6181 Vas
    + skål med lock, modell äldre, Orientaliska. Höjd:..//
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    12 jan kl 20:09




Ladda ner broschyr