ÖVRIGT / Speglar / Spegel 16494380
*
nr 1649 4380
Nirvan Richter
(f. 1954), Sverige
Spegel, Norrgavel. Brännstämplad, yttermått inklusive ram: 90x56 cm
Nirvan (tidigare Erik) Richter, svensk arkitekt, möbelformgivare och möbelsnickare född 1954.
Utrop:
700 kr
Såld:
600 kr
Sista tid för bud online:
måndag 14 oktober 2024
kl 20:38:29
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
14/10 19:00:08
1
500 kr
14/10 19:50:56
2
450 kr
14/10 19:50:56
1
500 kr (Budbetjänt)
14/10 19:51:33
2
Vinnande bud
Läs om budbetjänten
- Konstnär/Designer
Nirvan Richter
Nirvan (tidigare Erik) Richter, svensk arkitekt, möbelformgivare och möbelsnickare född 1954.
Läs mer om Nirvan Richter
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: brännstämplad nirvan richter norrgavel spegel speglar svensk design svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
6287 Spegel
Empire, provinsarbete, 65x35 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 20:24
-
7074 Spegel
Gustaviasn stil. Förgylld. 45x34 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:28
-
7038 Spegel
Markaryd, Furu, 144x66 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 20:02
-
6673 Spegel
Nyrokokostil, förgylld, 58x66 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:30
-
6419 Spegel
Rokokostil, förgylld, 136x53
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 19:49
-
6668 Spegel
Rokokostil. Förgylld, 96x55 ca
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 19:54
*
Nirvan Richter
Nirvan (tidigare Erik) Richter, svensk arkitekt, möbelformgivare och möbelsnickare född 1954.
Läs om budbetjänten
Läs mer om Nirvan Richter
nr 1649 4380
Nirvan Richter
(f. 1954), Sverige
Spegel, Norrgavel. Brännstämplad, yttermått inklusive ram: 90x56 cm
Nirvan (tidigare Erik) Richter, svensk arkitekt, möbelformgivare och möbelsnickare född 1954.
| Utrop: | 700 kr |
|---|---|
| Såld: | 600 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 14 oktober 2024 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 14/10 19:00:08 | 1 | 500 kr |
| 14/10 19:50:56 | 2 | 450 kr |
| 14/10 19:50:56 | 1 | 500 kr (Budbetjänt) |
| 14/10 19:51:33 | 2 | Vinnande bud |
Läs om budbetjänten
- Konstnär/Designer
Nirvan Richter
Nirvan (tidigare Erik) Richter, svensk arkitekt, möbelformgivare och möbelsnickare född 1954.Läs mer om Nirvan Richter
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: brännstämplad nirvan richter norrgavel spegel speglar svensk design svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
6287 Spegel
Empire, provinsarbete, 65x35 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 20:24 -
7074 Spegel
Gustaviasn stil. Förgylld. 45x34 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:28 -
7038 Spegel
Markaryd, Furu, 144x66 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 20:02
-
6673 Spegel
Nyrokokostil, förgylld, 58x66 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:30 -
6419 Spegel
Rokokostil, förgylld, 136x53
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 19:49 -
6668 Spegel
Rokokostil. Förgylld, 96x55 ca
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 19:54



