Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  SILVER & METAL / Silver / SockerskÃ¥l 4914175



*

nr 491 4175


Sockerskål

Lenght: ()


nysilver, Brease, Sent 1800-tal, höjd: 32


Estimate:

300

Sold:

SEK 550

Auction date:

Monday October 22 2007
at 17:07:20


  • Bid history
Time Bidder Bid
17/10 15:32:08 1      300 kr
17/10 16:53:46 2      350 kr
17/10 19:59:37 3      400 kr
22/10 14:35:35 4      500 kr
22/10 14:45:57 5      Vinnande bud
22/10 15:38:40 5      justering av budtak


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: brease nysilver pläter sekelskifte sent 1800-tal silver sockerskål ädelmetall
  • 7062 CUTLERY
    Global, Japan, 43 pieces, kromstål,
     

    Auction ends
    in a week
    19 jan at 20:30
  • 7029 CUTLERY
    silver, 24 delar. Length: 14-21, weight: 900 gr br..//
     

    Auction ends
    in a week
    19 jan at 18:36
  • 7034 CASES
    2 pcs, silver. Length: 8-8, 5, weight: 110 gr,
     

    Auction ends
    in a week
    19 jan at 20:06




Ladda ner broschyr