ART / Watercolor paintings & Drawings / Drawing 15275202
nr 1527 5202
Karl Nordström
(1855-1923), Sverige
Karl Nordström (1855-1923), Sweden. Gröndal, Stockholm, Sweden. Signerad 1919. Kol på papper, unframed, ca 40x23 cm. Proveniens: Konstnären, därefter i arv till konstnärens dotter Inger Sandin och därefter i arv inom familjen till 2023,
DRAWING, Gröndal, Stockholm. Signerad 1919. Kol på papper, oramat löst blad, ca 40x23 cm. Proveniens: Konstnären, därefter i arv till konstnärens dotter Inger Sandin och därefter i arv inom familjen till 2023
ceramist, Swedish painter, born 1855, dead 1923.
SEK 300
Monday Mars 13 2023
at 18:46:31
13/3 18:38:43