Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  MISCELLANEOUS / Mirrors / Mirror 7256376



*

nr 725 6376


MIRROR

Swedish Empire style, height: 84,


Empire-stil, höjd: 84


Estimate:

500

Sold:

SEK 450

Auction date:

Monday November 14 2011
at 18:59:49


  • Bid history
Time Bidder Bid
9/11 18:08:17 1      100 kr
13/11 22:37:01 2      200 kr
14/11 14:18:31 3      Vinnande bud
14/11 18:50:17 4      300 kr
14/11 18:50:39 4      400 kr


  • Läs mer...
Karl Johanstil/Empir
Den svenska empiren vid 1810-40.Tiden kring 1830-40 brukas kallas senempir. Från svensk-norska kungen Jean Baptiste Bernadotte som blev Karl XIV Johan.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: empire empire-stil empirestil karl johan spegel speglar
  • 8291 MIRROR
    19th century, delvis förgylld ram, 77x53, wear, da..//
    Present: SEK 100

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 19:03
  • 8195 MIRROR
    1930/40-tal Höjd: 100 cm. Width: 46 cm, damaged.
    Present: SEK 100

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 18:18
  • 7027 MIRROR
    guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm, wear, damages.
    Present: SEK 100

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 19:12
  • 8125 MIRROR
    Markaryd, pine wood, 144x66 cm,
    Present: SEK 500

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 20:07




Ladda ner broschyr