GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Keramik 4355050
*
nr 435 5050
Keramik
4 del, Ewald Dahlskog (1894-1950) för BoFajans, Sverige 1930-tal, jadegrön blank glasyr, vas D 374 x 2, höjd 12 cm, märkt i godset: 'Bo D 374 ED', vas D 376, vas D 379, alla stämplade '107' (glasyrnummer)
Utrop:
300 kr
Såld:
350 kr
Sista tid för bud online:
måndag 30 oktober 2006
kl 16:00:00
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
16/10 09:16:58
1
300 kr
28/10 20:34:09
2
Vinnande bud
29/10 22:24:42
2
justering av budtak
- Specialauktion
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bo fajans bobergs fajansfabrik bofajans ewald dahlskog glasyrnummer jadegrön blank glasyr keramik svensk keramik svenska keramiker svenska konst svenska konstnärer sverige 1930-tal
-
7043 Askfat
Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Domino, Gustav..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
19 jan kl 19:47
-
6613 Bojaner
2 st, Kina. Höjd: 15-19 cm
Aktuellt bud: 700 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
19 jan kl 19:01
-
6757 Dosa
porslin och mässing. Diameter: 15 cm
Aktuellt bud: 150 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
19 jan kl 19:55
-
6066 Fat
+ skålar, 6 delar, Imaridekor, Kina & Japan, Dia 1..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
19 jan kl 20:13
-
6539 Fat
Royal Copenhagen, 1700-tal. 39x31
Auktionen avslutas
i övermorgon
19 jan kl 19:24
-
7208 Frukostkoppar
2 st, Spode, "The Spode blue room collection", Ita..//
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
19 jan kl 18:49
*
Keramik
nr 435 5050
Keramik
4 del, Ewald Dahlskog (1894-1950) för BoFajans, Sverige 1930-tal, jadegrön blank glasyr, vas D 374 x 2, höjd 12 cm, märkt i godset: 'Bo D 374 ED', vas D 376, vas D 379, alla stämplade '107' (glasyrnummer)
| Utrop: | 300 kr |
|---|---|
| Såld: | 350 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 30 oktober 2006 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 16/10 09:16:58 | 1 | 300 kr |
| 28/10 20:34:09 | 2 | Vinnande bud |
| 29/10 22:24:42 | 2 | justering av budtak |
- Specialauktion
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bo fajans bobergs fajansfabrik bofajans ewald dahlskog glasyrnummer jadegrön blank glasyr keramik svensk keramik svenska keramiker svenska konst svenska konstnärer sverige 1930-tal
-
7043 Askfat
Stig Lindberg (1916-1982), Sverige. Domino, Gustav..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
19 jan kl 19:47 -
6613 Bojaner
2 st, Kina. Höjd: 15-19 cm
Aktuellt bud: 700 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
19 jan kl 19:01 -
6757 Dosa
porslin och mässing. Diameter: 15 cm
Aktuellt bud: 150 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
19 jan kl 19:55
-
6066 Fat
+ skålar, 6 delar, Imaridekor, Kina & Japan, Dia 1..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
19 jan kl 20:13 -
6539 Fat
Royal Copenhagen, 1700-tal. 39x31
Auktionen avslutas
i övermorgon
19 jan kl 19:24 -
7208 Frukostkoppar
2 st, Spode, "The Spode blue room collection", Ita..//
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
19 jan kl 18:49




