Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  SILVER & METAL / Silver / Beaker 8639172



*

nr 863 9172


BEAKER

silver, Ottomansk, late 19th century, height: 7,


Silver, Ottomansk, sent 1800-tal, höjd: 7


Estimate:

500

Sold:

SEK 700

Auction date:

Monday December 2 2013
at 18:52:14


  • Bid history
Time Bidder Bid
30/11 14:30:29 1      150 kr
1/12 22:55:22 2      150 kr
1/12 22:55:55 2      250 kr
2/12 18:43:01 3      500 kr
2/12 18:45:38 4      350 kr
2/12 18:45:50 4      450 kr
2/12 18:46:10 4      600 kr
2/12 18:47:14 3      Vinnande bud



  • Specialauktion
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: bägare ottomansk sekelskifte sent 1800-tal silver ädelmetall
  • 8212 PUNCH BOWL
    + copper, 13 pieces, nickel silver, rococo style, ..//
     

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 19:33
  • 8107 Frimärksdosa
    silver, Birmingham, kulfötter. Length: 6 cm. Weigh..//
    Present: SEK 500

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 20:43
  • 8242 JARDINIERE
    nickel silver, Art Nouveau, late 19th - early 20th..//
    Present: SEK 1000

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 20:56
  • 8244 JARDINIERE
    silver, K Anderson, 1894. Length: 48 cm, height: 1..//
    Present: SEK 8000

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 19:47
  • 8018 Karaff med sil..
    19th century, cut glass, Ireland. Height: 17 cm, m..//
     

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 18:40
  • 6324 Ljuslyktor
    Sterling silver, Newport, kupa med etsad dekor. He..//
    Present: SEK 300

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 19:38




Ladda ner broschyr