Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  MISCELLANEOUS / Jewellery / Bowl 11299452



*

nr 1129 9452


BOWL

nickel silver, diameter: 29 cm, wear.


nysilver, diameter: 29 cm


Condition: slitage

Estimate:

500

Sold:

SEK 350

Auction date:

Monday September 18 2017
at 18:52:48


  • Bid history
Time Bidder Bid
17/9 21:01:30 1      300 kr
18/9 15:07:46 2      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: nysilver pläter skål smycken vintage
  • 7091 BRACELET
    18K guld, vitt, rött guld, tvinnat. Length: 20 cm,..//
    Present: SEK 9000

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 20:38
  • 7172 BRACELET
    18k guld. Length: 18 cm, weight: 1, 5g ca,
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 18:17
  • 7107 Armband 18 k
    18k guld. X-länk. Length: 20 cm, weight: 41, 1,
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 19:23
  • 7169 BROOCH
    18k guld, med opal. Diameter: 3 cm, weight: 4, 6g ca,
    Present: SEK 3000

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 19:34
  • 7165 BROOCH
    18k guld, omarbetad. Length: 3, 5 cm, weight: 1, 9..//
    Present: SEK 1200

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 18:24
  • 7171 BROOCH
    Came / 18k, 1954. Height: 5 cm, weight: 10g brutto,
    Present: SEK 3600

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 19:38




Ladda ner broschyr