Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  ART / Sculptures and works of art / Sculpture 15292047



*

nr 1529 2047


Bo Borgström

(f. 1929), Sverige


Bo Borgström (b. 1929), Sweden. Ceramics. Height: 22 cm, smärre minimala nagg.


SCULPTURE, Keramik. Höjd: 22 cm


Condition: smärre minimala nagg

Bo Borgström, Swedish, born 1929.

Estimate:

500

Sold:

SEK 100

Auction date:

Monday Mars 20 2023
at 18:30:36


  • Bid history
Time Bidder Bid
20/3 09:32:05 1      Vinnande bud
20/3 17:15:44 1      justering av budtak



  • Thema-auction
  • Mar 20

Keramik

På Tema Keramik hittar du skulpturer, vaser och serviser med mera av keramiker och formgivare som Olle Alberius, Karin Björquist, Ilse Claeson, Ewald Dahlskog, Josef Ekberg, Berndt Friberg, Liisa Hall ...



Read more about Keramik

  • Artist/Designer

Bo Borgström

Bo Borgström, Swedish, born 1929.

Read more about Bo Borgström
  • Läs mer...
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: bo borgström keramik konsthantverk skulptur svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
  • 8129 Figurkärl
    3 pcs, South America, earthenware. Height: 10-15 c..//
     

    Auction ends
    in two days
    2 feb at 19:24
  • 9073 SCULPTURE
    Aldo Londi (1911-2003), Italy. Horse. Length: 15cm..//
    Present: SEK 600

    Auction ends
    in two days
    2 feb at 19:43
  • 9320 SCULPTURE
    Blixt, Höganäs, ceramics. Length: 13 cm, height: 1..//
     

    Auction ends
    in two days
    2 feb at 19:45
  • 9046 SCULPTURE
    bronze. Height: 59cm,
    Present: SEK 3200

    Auction ends
    in two days
    2 feb at 18:41
  • 8128 SCULPTURE
    fabeldjur, South America. Length: 20 cm. Height: 1..//
    Present: SEK 150

    Auction ends
    in two days
    2 feb at 19:21
  • 9045 SCULPTURE
    Gino Colognesi, Mercurius, bronze. Signed. Height:..//
    Present: SEK 2000

    Auction ends
    in two days
    2 feb at 20:22




Ladda ner broschyr