Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  BELYSNING / Ljuskronor & takarmaturer / Takarmatur 17453207



*

nr 1745 3207


Takarmatur

Saturnus, glaskupa & ring, krom. Höjd: 45 cm, diameter: 30 cm


Utrop:

700 kr

Såld:

400 kr

Sista tid för bud online:

måndag 1 december 2025
kl 18:05:11


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
24/11 21:40:55 1      350 kr
30/11 16:01:11 2      Vinnande bud


  • Läs mer...
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)

bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: glaskupa & ring krom ljuskronor saturnus takarmatur taklampa taklampor
  • 7010 Takarmatur
    1950-tal, höj- och sänkbar. Höjd: 45 cm
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 jan kl 19:47
  • 6624 Takarmatur
    Glas. Höjd: 23 cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 jan kl 18:10
  • 7011 Takarmatur
    IKEA, PS2014, design: David Wahl. Diameter: 50 cm
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 jan kl 20:57
  • 6405 Takarmatur
    med plafond och prismor, mässing förställande blad..//
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 jan kl 19:27
  • 7223 Takarmatur
    med prismor, Gustaviansk stil. Höjd: 30 cm
     

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 jan kl 19:37
  • 7037 Takarmatur
    Mooi, Random Light medium. Diameter: 80 cm
    Aktuellt bud: 2.000 kr

    Auktionen avslutas
    imorgon
    19 jan kl 20:24




Ladda ner broschyr