Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  ART / Etchings etc / Etching 13846661



*

nr 1384 6661


Axel Tallberg

(I860-1928), Sverige


Axel Tallberg (I860-1928), Sweden. "Min granne", Boxer. Signed. Subject: 24x19, outer dimensions including frame: 43x56,


ETCHING, "Min granne", Boxer. Signerad. Motivet: 24x19, yttermått inklusive ram: 43x56 cm


Axel Tallberg, Swedish painter, graphic artist, born I860, dead 1928.

Estimate:

300

Sold:

SEK 350

Auction date:

Monday Mars 15 2021
at 19:49:56


  • Bid history
Time Bidder Bid
13/3 19:46:40 1      150 kr
15/3 18:29:37 1      250 kr
15/3 18:35:02 2      200 kr
15/3 18:35:02 1      250 kr (Robot)
15/3 18:36:25 2      300 kr
15/3 19:43:58 3      Vinnande bud


Läs om budbetjänten

  • Artist/Designer

Axel Tallberg

Axel Tallberg, Swedish painter, graphic artist, born I860, dead 1928.

Read more about Axel Tallberg
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: axel tallberg boxer etsning etsningar grafik svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
  • 6573 ETCHING
    Gudmar Olovson (1936-2017), Sweden. Signed, number..//
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 20:15
  • 6436 ETCHING
    Louis Legrand (1863-1951), "Les Mioches", unframed..//
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 18:20
  • 7069 ETCHING
    unidentified artist. Signed, numbered 1/30, jaktst..//
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 18:11
  • 7072 ETCHING
    unidentified artist. Signed, numbered 4/50. Image ..//
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 20:37
  • 6344 COLOUR ETCHING
    Hasse Lindroth (b. 1938), Sweden. "Från köket". Si..//
    Present: SEK 100

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 18:54
  • 7068 COLOUR ETCHING
    Svenerik Jakobsson (b. 1934). Signed, numbered 11/..//
     

    Auction ends
    this Monday
    19 jan at 20:47




Ladda ner broschyr