ART / Watercolor paintings & Drawings / Drawings 12779004
nr 1277 9004
Carl Kylberg
(1878-1952), Sverige
2 pcs. Carl Kylberg (1878-1952), Sweden. Självporträtt; a tergo karikatyrer, samt Porträtt av konstnärens hustru Ruth Kylberg (1872-1942). Blyerts respektive akvarell. 23. 5x14. 5 cm respektive 25. 3x19. 4 cm. Proveniens familjen Kylberg fram till 2019. Ej signerade. Lösa blad,
DRAWINGS, 2 st. Självporträtt; a tergo karikatyrer, samt Porträtt av konstnärens hustru Ruth Kylberg (1872-1942). Blyerts respektive akvarell. 23. 5x14. 5 cm respektive 25. 3x19. 4 cm. Proveniens familjen Kylberg fram till 2019. Ej signerade. Lösa blad
Carl Kylberg, Swedish painter born 1878, dead 1952.
SEK 400
Monday September 30 2019
at 19:29:22
300 kr
350 kr