SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Etui 9568093
nr 956 8093
Etui
silver, med nielloarbete, Österrike, 1880-tal, stämplad JK, längd: 8 cm cm, bredd: 3, höjd: 3 cm cm, vikt: 102 gr
Utrop:
2.600 kr
Såld:
1.800 kr
måndag 20 april 2015
kl 19:14:48
20/4 10:53:07
20 apr
Silver
Läs mer om Silver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Silver