Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  KONST / Skulptur & konsthantverk / Piedestal 3967555



*

nr 396 7555


Piedestal

+ ytterfoder, majolika, Rörstrand, höjd: 131


Utrop:

4.000 kr

Såld:

10.100 kr

Sista tid för bud online:

måndag 13 februari 2006
kl 16:00:00


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
13/2 11:43:14 1      9.000 kr
13/2 13:35:27 2      9.000 kr
13/2 13:37:39 2      9.100 kr
13/2 14:46:37 3      Vinnande bud
13/2 15:01:35 2      9.500 kr
13/2 15:02:51 2      10.000 kr


  • Läs mer...
Rörstrand
AB Rörstrands Porslinsfabrik. Sveriges äldsta konstindustriella företag. Grundades på Norrmalm i Stockholm 1726.
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: blomkruka blomkrukor konsthantverk majolika piedestal rörstrand skandinavien skulptur sverige ytterfoder ytterkruka ytterkrukor
  • 7066 Skulptur
    Gudmundur Einarsson, Island, Valross. Keramik. Län..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    26 jan kl 19:36
  • 7046 Skulptur
    Halvar Frisendahl (1889-1953), Sverige. Signerad. ..//
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    26 jan kl 19:36
  • 7053 Skulptur
    patinerad metall, Signerad. Höjd: 14 cm
     

    Auktionen avslutas
    om en vecka
    26 jan kl 19:10




Ladda ner broschyr