ART / Sculptures and works of art / Wall sculpture 10695054
*
nr 1069 5054
WALL SCULPTURE
ceramics, face, 1950s, Germany, height: 28 cm,
keramik, ansikte, 1950-tal, Tyskland, höjd: 28 cm
Estimate:
600
Sold:
SEK 300
Auction date:
Monday November 14 2016
at 18:17:33
- Bid history
Time
Bidder
Bid
5/11 19:46:57
1
200 kr
7/11 16:22:21
2
250 kr
14/11 18:12:34
3
Vinnande bud
- Thema-auction
Nov 14
50/60-tal
På detta tema har vi samlat vackra och spännande föremål från 1950-talet och 1960-talet.
Read more about 50/60-tal
- Läs mer...
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: ansikte europa germany keramik konsthantverk skulptur tyska tyskland tyskt väggskulptur
-
8206 PAPER-WEIGHT
brons/sten, putto. Length: 13 cm, height: 11 cm,
Auction ends
this Monday
26 jan at 20:11
-
8129 Figurkärl
3 pcs, South America, earthenware. Height: 10-15 c..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 20:52
-
8123 ICONS
8 pcs, Mogens Leander, Denmark, patinerad metall, ..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 20:22
-
8130 VESSEL
South America, bemålat lergods Längd: 20 cm. Heigh..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 18:48
-
8128 SCULPTURE
fabeldjur, South America. Length: 20 cm. Height: 1..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 20:17
-
8088 SCULPTURE
fiskarpojke. Signerad schorode, France, bronze, an..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 20:56
*
WALL SCULPTURE
Read more about 50/60-tal
nr 1069 5054
WALL SCULPTURE
ceramics, face, 1950s, Germany, height: 28 cm,
keramik, ansikte, 1950-tal, Tyskland, höjd: 28 cm
| Estimate: | 600 |
|---|---|
| Sold: | SEK 300 |
| Auction date: |
Monday November 14 2016 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 5/11 19:46:57 | 1 | 200 kr |
| 7/11 16:22:21 | 2 | 250 kr |
| 14/11 18:12:34 | 3 | Vinnande bud |
- Thema-auction
Nov 14
50/60-tal
På detta tema har vi samlat vackra och spännande föremål från 1950-talet och 1960-talet.
Read more about 50/60-tal
- Läs mer...
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: ansikte europa germany keramik konsthantverk skulptur tyska tyskland tyskt väggskulptur
-
8206 PAPER-WEIGHT
brons/sten, putto. Length: 13 cm, height: 11 cm,
Auction ends
this Monday
26 jan at 20:11 -
8129 Figurkärl
3 pcs, South America, earthenware. Height: 10-15 c..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 20:52 -
8123 ICONS
8 pcs, Mogens Leander, Denmark, patinerad metall, ..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 20:22
-
8130 VESSEL
South America, bemålat lergods Längd: 20 cm. Heigh..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 18:48 -
8128 SCULPTURE
fabeldjur, South America. Length: 20 cm. Height: 1..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 20:17 -
8088 SCULPTURE
fiskarpojke. Signerad schorode, France, bronze, an..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 20:56



