ART / Watercolor paintings & Drawings / Gouache 9941421
*
nr 994 1421
GOUACHE
Peder Freij, 'Naturum Figurum', 1983, subject: 16, 5 x 12,
Peder Freij, 'Naturum Figurum', 1983, motivet: 16, 5 x 12
Droit De Suite
Estimate:
400
Sold:
SEK 100
Auction date:
Monday November 16 2015
at 20:56:23
- Bid history
Time
Bidder
Bid
11/11 16:45:59
1
Vinnande bud
16/11 17:42:18
1
justering av budtak
- Specialauktion
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache peder freij täckfärg vattenfärg
-
6678 WATERCOLOUR
Erik Viktorson (b. 1912), Sweden. Signed, dated -9..//
Auction ends
in a week
19 jan at 18:52
-
6382 WATERCOLOUR
Frank C Belcher. Themsen med Tower Bridge. Signed...//
Auction ends
in a week
19 jan at 20:26
-
6303 WATERCOLOUR
Hjalmar Falk (1856-1938), Sweden. Signed, Norrbro-..//
Auction ends
in a week
19 jan at 18:57
-
6381 WATERCOLOUR
Olof Walfrid Nilsson (1868-1956). Coastal scene. S..//
Auction ends
in a week
19 jan at 20:22
-
6578 WATERCOLOUR
Siri Magnus-Lagercrantz (1875-1944), Sweden. No si..//
Auction ends
in a week
19 jan at 20:22
-
6565 MIXED MEDIA
Signerad Roupé, dated Fogdö 1934. Mixed media, Ima..//
Auction ends
in a week
19 jan at 20:03
*
GOUACHE
nr 994 1421
GOUACHE
Peder Freij, 'Naturum Figurum', 1983, subject: 16, 5 x 12,
Peder Freij, 'Naturum Figurum', 1983, motivet: 16, 5 x 12
| Droit De Suite | |
|---|---|
| Estimate: | 400 |
| Sold: | SEK 100 |
| Auction date: |
Monday November 16 2015 |
- Bid history
| Time | Bidder | Bid |
|---|---|---|
| 11/11 16:45:59 | 1 | Vinnande bud |
| 16/11 17:42:18 | 1 | justering av budtak |
- Specialauktion
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller gouache peder freij täckfärg vattenfärg
-
6678 WATERCOLOUR
Erik Viktorson (b. 1912), Sweden. Signed, dated -9..//
Auction ends
in a week
19 jan at 18:52 -
6382 WATERCOLOUR
Frank C Belcher. Themsen med Tower Bridge. Signed...//
Auction ends
in a week
19 jan at 20:26 -
6303 WATERCOLOUR
Hjalmar Falk (1856-1938), Sweden. Signed, Norrbro-..//
Auction ends
in a week
19 jan at 18:57
-
6381 WATERCOLOUR
Olof Walfrid Nilsson (1868-1956). Coastal scene. S..//
Auction ends
in a week
19 jan at 20:22 -
6578 WATERCOLOUR
Siri Magnus-Lagercrantz (1875-1944), Sweden. No si..//
Auction ends
in a week
19 jan at 20:22 -
6565 MIXED MEDIA
Signerad Roupé, dated Fogdö 1934. Mixed media, Ima..//
Auction ends
in a week
19 jan at 20:03



