Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  ART / Sculptures and works of art / Sculpture 8548662



*

nr 854 8662


Gunnar Nylund

(1904-1997), Sverige


ceramics, Gunnar Nylund (1904-1997), bird, height: 30 cm, små nagg,


SCULPTURE, keramik, Gunnar Nylund (1904-1997), fågel, höjd: 30 cm, små nagg


Gunnar Nylund, born 1904, dead 1997, Swedish ceramist and glass designer.

Estimate:

1000

Sold:

SEK 900

Auction date:

Monday October 21 2013
at 19:53:22


  • Bid history
Time Bidder Bid
19/10 14:30:18 1      500 kr
21/10 18:54:07 2      800 kr
21/10 19:39:54 3      Vinnande bud



  • Specialauktion

  • Artist/Designer

Gunnar Nylund

Gunnar Nylund, born 1904, dead 1997, Swedish ceramist and glass designer.

Read more about Gunnar Nylund
  • Läs mer...
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: djurmotiv fågel fågelmotiv fåglar gunnar nylund keramik konsthantverk skulptur små nagg svensk keramik svensk konstnär svenska keramiker svenska konstnärer sverige
  • 7042 SCULPTURE
    bronze, Puck Stocklassa (1922-2014), Sweden. Signe..//
     

    Auction ends
    in a week
    19 jan at 18:31
  • 7066 SCULPTURE
    Gudmundur Einarsson, Iceland, walrus. Ceramics. Le..//
     

    Auction ends
    in a week
    19 jan at 19:30
  • 7046 SCULPTURE
    Halvar Frisendahl (1889-1953), Sweden. Signed. Hei..//
     

    Auction ends
    in a week
    19 jan at 18:55




Ladda ner broschyr