GLAS OCH KERAMIK / Mat- och kaffeserviser / Fruktservis 11676063
*
nr 1167 6063
Fruktservis
2 fat+ 8 assietter, Gefle, grön glasyr
Kondition: 1 med nagg
Utrop:
1.000 kr
Såld:
700 kr
Sista tid för bud online:
måndag 5 mars 2018
kl 20:34:12
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
3/3 09:42:06
1
Vinnande bud
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: assiett assietter dessertservis desserttallrik desserttallrikar efterrättstallrik efterrättstallrikar fruktservis gefle grön glasyr svensk keramik svenska keramiker
-
6787 Servbisdelar
Rörstrand, Japonica, 33 delar, Längd: 10,5-27cm. D..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 20:36
-
6016 Tallrikar
2 st, Kina. Diameter: 16 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:02
*
Fruktservis
Kondition: 1 med nagg
nr 1167 6063
Fruktservis
2 fat+ 8 assietter, Gefle, grön glasyr
Kondition: 1 med nagg
| Utrop: | 1.000 kr |
|---|---|
| Såld: | 700 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 5 mars 2018 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 3/3 09:42:06 | 1 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: assiett assietter dessertservis desserttallrik desserttallrikar efterrättstallrik efterrättstallrikar fruktservis gefle grön glasyr svensk keramik svenska keramiker
-
6787 Servbisdelar
Rörstrand, Japonica, 33 delar, Längd: 10,5-27cm. D..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 20:36 -
6016 Tallrikar
2 st, Kina. Diameter: 16 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:02



