KONST / Litografier / Färglitografi 17004422
*
nr 1700 4422
Gunnar Brusewitz
(1924-2004), Sverige
Färglitografi, 3 st, Son, yttermått inklusive ram: 41x49 cm. Signerad
Gunnar Brusewitz, svensk målare född 1924, död 2004.
Följerätt
Utrop:
600 kr
Såld:
100 kr
Sista tid för bud online:
måndag 12 maj 2025
kl 18:26:19
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
11/5 22:54:58
1
Vinnande bud
- Konstnär/Designer
Gunnar Brusewitz
Gunnar Brusewitz, svensk målare född 1924, död 2004.
Läs mer om Gunnar Brusewitz
- Läs mer...
Jetson av Bruno Mathsson
Stolen Jetson, formgiven av Bruno Mathsson är en klassiker inom svensk möbeldesign.
Signe Persson-Melin (f. 1925)
Keramiker och glaskonstnär. 1978-1985 knuten till Rörstrand. Står bl a bakom serviserna Primeur och À la carte.
Roland Svensson 1910-2003
Roland Svensson, eg Gustaf Roland Svensson, var en svensk konstnär och författare kanske främst känd för sina skildringar av årstidernas växlingar i Stockholms skärgård.
Sigurd Persson (1914-2002)
Ädelsmed och designer, född och uppvuxen i Helsingborg.
Nils Nilsson Skum (1872–1951)
Svensk konstnör. Föddes 1872 i en tältkåta på Ciuruduottar.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: färglitografi grafik gunnar brusewitz litografi litografier litografiskt blad son svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
6448 Färglitografi
Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Signerad ej numre..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 20:13
-
6779 Färglitografi
Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. Signerad, numr..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 20:21
-
6223 Färglitografi
Michael Qvarsebo (f. 1945), Sverige. Signerad, num..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 19:54
-
6348 Färglitografi
Michael Qvarsebo (f. 1945), Sverige. Signerad, num..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:43
-
6721 Färglitografi
Sven Lidberg (1929-2009), Sverige. Karl XII: S kar..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:39
-
6039 Färglitografier
2 st, Örjan Wikström (f. 1948), Sverige. Signerade..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 19:16
*
Gunnar Brusewitz
Gunnar Brusewitz, svensk målare född 1924, död 2004.
Läs mer om Gunnar Brusewitz
nr 1700 4422
Gunnar Brusewitz
(1924-2004), Sverige
Färglitografi, 3 st, Son, yttermått inklusive ram: 41x49 cm. Signerad
Gunnar Brusewitz, svensk målare född 1924, död 2004.
| Följerätt | |
|---|---|
| Utrop: | 600 kr |
| Såld: | 100 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 12 maj 2025 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 11/5 22:54:58 | 1 | Vinnande bud |
- Konstnär/Designer
Gunnar Brusewitz
Gunnar Brusewitz, svensk mÃ¥lare född 1924, död 2004.Läs mer om Gunnar Brusewitz
- Läs mer...
Jetson av Bruno Mathsson
Stolen Jetson, formgiven av Bruno Mathsson är en klassiker inom svensk möbeldesign.
Signe Persson-Melin (f. 1925)
Keramiker och glaskonstnär. 1978-1985 knuten till Rörstrand. Står bl a bakom serviserna Primeur och À la carte.
Roland Svensson 1910-2003
Roland Svensson, eg Gustaf Roland Svensson, var en svensk konstnär och författare kanske främst känd för sina skildringar av årstidernas växlingar i Stockholms skärgård.
Sigurd Persson (1914-2002)
Ädelsmed och designer, född och uppvuxen i Helsingborg.
Nils Nilsson Skum (1872–1951)
Svensk konstnör. Föddes 1872 i en tältkåta på Ciuruduottar.
Stolen Jetson, formgiven av Bruno Mathsson är en klassiker inom svensk möbeldesign.
Signe Persson-Melin (f. 1925)
Keramiker och glaskonstnär. 1978-1985 knuten till Rörstrand. Står bl a bakom serviserna Primeur och À la carte.
Roland Svensson 1910-2003
Roland Svensson, eg Gustaf Roland Svensson, var en svensk konstnär och författare kanske främst känd för sina skildringar av årstidernas växlingar i Stockholms skärgård.
Sigurd Persson (1914-2002)
Ädelsmed och designer, född och uppvuxen i Helsingborg.
Nils Nilsson Skum (1872–1951)
Svensk konstnör. Föddes 1872 i en tältkåta på Ciuruduottar.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: färglitografi grafik gunnar brusewitz litografi litografier litografiskt blad son svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
6448 Färglitografi
Bengt Landin (f. 1933), Sverige. Signerad ej numre..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 20:13 -
6779 Färglitografi
Lennart Rodhe (1916-2005), Sverige. Signerad, numr..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 20:21 -
6223 Färglitografi
Michael Qvarsebo (f. 1945), Sverige. Signerad, num..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 19:54
-
6348 Färglitografi
Michael Qvarsebo (f. 1945), Sverige. Signerad, num..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:43 -
6721 Färglitografi
Sven Lidberg (1929-2009), Sverige. Karl XII: S kar..//
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 18:39 -
6039 Färglitografier
2 st, Örjan Wikström (f. 1948), Sverige. Signerade..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
om en vecka
19 jan kl 19:16



