Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  ART / Etchings etc / Wood engraving 8985114



*

nr 898 5114


Pär Siegård

(1887-1961), Sverige


Pär Siegård, 2/20 signerad, 1924, sheet: 31x23,


WOOD ENGRAVING, Pär Siegård, 2/20 signerad, 1924, bladets mått: 31x23


Pär Siegård, Swedish painter and printmaker born 1887, dead 1961.

Estimate:

300

Auction date:

Monday June 2 2014
at 19:44:27



  • Specialauktion

  • Artist/Designer

Pär Siegård

Pär Siegård, Swedish painter and printmaker born 1887, dead 1961.

Read more about Pär SiegÃ¥rd
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: etsningar grafik linoleumsnitt pär siegård svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige träsnitt
  • 6573 ETCHING
    Gudmar Olovson (1936-2017), Sweden. Signed, number..//
     

    Auction ends
    in a week
    19 jan at 20:15
  • 6436 ETCHING
    Louis Legrand (1863-1951), "Les Mioches", unframed..//
     

    Auction ends
    in a week
    19 jan at 18:20
  • 7069 ETCHING
    unidentified artist. Signed, numbered 1/30, jaktst..//
     

    Auction ends
    in a week
    19 jan at 18:11




Ladda ner broschyr