ÖVRIGT / Speglar / Spegel 10582024
*
nr 1058 2024
Spegel
Gustaviansk stil, höjd: 47 cm
Utrop:
800 kr
Såld:
400 kr
Sista tid för bud online:
måndag 26 september 2016
kl 19:36:32
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
23/9 22:49:15
1
100 kr
24/9 14:38:47
2
150 kr
25/9 17:17:55
3
350 kr
25/9 22:18:26
4
250 kr
25/9 22:18:26
3
300 kr (Budbetjänt)
26/9 14:57:51
5
Vinnande bud
Läs om budbetjänten
- Specialauktion
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk stil gustavianska gustavianskt spegel speglar
-
7027 Spegel
guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:12
-
8125 Spegel
Markaryd, Furu, 144x66 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 20:07
*
Spegel
Läs om budbetjänten
nr 1058 2024
Spegel
Gustaviansk stil, höjd: 47 cm
| Utrop: | 800 kr |
|---|---|
| Såld: | 400 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 26 september 2016 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 23/9 22:49:15 | 1 | 100 kr |
| 24/9 14:38:47 | 2 | 150 kr |
| 25/9 17:17:55 | 3 | 350 kr |
| 25/9 22:18:26 | 4 | 250 kr |
| 25/9 22:18:26 | 3 | 300 kr (Budbetjänt) |
| 26/9 14:57:51 | 5 | Vinnande bud |
Läs om budbetjänten
- Specialauktion
- Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk stil gustavianska gustavianskt spegel speglar
-
7027 Spegel
guldfärgad, konstmaterial, 105x58 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:12 -
8125 Spegel
Markaryd, Furu, 144x66 cm
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 20:07



