Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

bakg

  KONST / Oljemålningar / Wille crafoord 10801010



*

nr 1080 1010


Wille Crafoord

(f. 1966), Sverige


Kontakt: Wille Craaford. Populäre Wille Crafoord, är inte bara vissångare och hiphop-pionjär. Han har också många års konststudier till grund för sin konstnärliga resa. Speciellt för Stadsbrudarnas auktion 2016, har han skapat och donerat en oljemålning. Den heter 'Samlar barndomsminnen” och har ett skärgårdsmotiv som auktionsbesökarna kommer att slåss om. Vårt råd: se till att du vinner budgivningen! Målningen är 45x32 cm och pryder varje vägg


Wille Crafoord, svensk grammisbelönad svensk kompositör, trubadur, hiphopare och konstnär, född 1966.

Utrop:

100 kr

Såld:

8.000 kr

Sista tid för bud online:

måndag 14 november 2016
kl 18:00:00


  • Specialauktion
  • 14 nov

Stadsbrudskåren

STADSBRUDSKÅREN HAR FUNNITS SEDAN 1965. Syftet är att samla in pengar som sedan oavkortat används till att stötta utsatta kvinnor och barn i Storstockholm. Under åren har pengar kommit in via en mängd ...



Läs mer om Stadsbrudskåren

  • Konstnär/Designer

Wille Crafoord

Wille Crafoord, svensk grammisbelönad svensk kompositör, trubadur, hiphopare och konstnär, född 1966.

Läs mer om Wille Crafoord
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: oljemålningar svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige wille crafoord
  • 3027 Oljemålning
    1800-tal, Signerad, Kreatur. Olja på pannå, 43x52 ..//
    Aktuellt bud: 1.000 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 feb kl 20:31
  • 9277 Oljemålning
    Anders Lindgren (1933-2018), Sverige. "Pilträd om ..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 feb kl 19:51
  • 9273 Oljemålning
    Anders Lindgren (1933-2018), Sverige. Signerad AL ..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 feb kl 19:40
  • 1012 Oljemålning
    Anders Österlin (1926-2011), Sverige. Komposition...//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 feb kl 20:06
  • 9286 Oljemålning
    Anna Rosenbäck (f. 1969), Sverige. Signerad A terg..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 feb kl 20:39
  • 3288 Oljemålning
    Anshelm Dahl (1897-1964), Sverige. Höstlandskap. S..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 feb kl 20:50




Ladda ner broschyr