bakg

  ÖVRIGT / Speglar / Spegel 12343333



*

nr 1234 3333


Spegel

nutida, Gustaviansk stil, 46x55


Utrop:

300 kr

Såld:

600 kr

Sista tid för bud online:

måndag 11 februari 2019
kl 18:18:27


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
8/2 16:47:39 1      100 kr
10/2 16:58:03 2      200 kr
10/2 20:59:40 3      250 kr
11/2 12:41:33 4      500 kr
11/2 18:11:10 2      500 kr
11/2 18:11:10 4      500 kr (Budbetjänt)
11/2 18:13:27 2      Vinnande bud


Läs om budbetjänten
  • Läs mer...
Den Gustavianska stilen
Svensk nyklassicism som fått sitt namn efter Gustav III då stilen i huvudsak inföll under hans regeringstid 1771-1792.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: gustaviansk stil gustavianska gustavianskt nutida spegel speglar
  • 1029 Handspegel
    silver, 1852. Längd: 28 cm. Vikt: ca 316g.
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    29 april kl 19:18
  • 1103 Handspegel
    silver, 1910. Höjd: 30cm. Bruttovikt: ca 272g.
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    29 april kl 20:01
  • 1030 Handspegel
    silver, 1912. Längd: 30 cm ca. Bruttovikt: ca 335g.
    Aktuellt bud: 500 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    29 april kl 19:19
  • 3581 Handspegel
    silver, C H Hallberg, 1919. Längd: 39cm. Bruttovik..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    29 april kl 19:41
  • 9038 Pigtittare
    Karl Johan. Höjd: 72
    Aktuellt bud: 1.700 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    29 april kl 18:18
  • 9323 Pigtittare
    Valnöt, Nyrokoko, längd. 60 cm, djup: 34 cm. Höjd: 71
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    29 april kl 18:00




Ladda ner broschyr