bakg

  KONST / Skulptur & konsthantverk / Skulptur 12343126



*

nr 1234 3126


Skulptur

trä, Ag Rai, Bali, man. Höjd: 30


Utrop:

100 kr - 400 kr

Sista tid för bud online:

måndag 11 februari 2019
kl 19:22:46


  • Läs mer...
Marianne Westman (f. 1928)
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Orientmatta
Konsten att knyta mattor utvecklades sannolikt på Centralasiens stäpper för flera tusen år sedan. Nomadfolken behövde något som kunde skydda mot vinterns stränga kyla, något som var mer hanterbart än fårskinnsfällar. Samtidigt skapade man prydnader till sina tält. Materialet till varp, inslag och lugg fick man från hjordarna av får och getter.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: ag rai bali konsthantverk man skulptur trä
  • 2084 Buddha
    järn. Höjd: 35
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    29 april kl 20:38
  • 3003 Byst
    bemålad terracotta, etiketterad Lille 1882. Höjd: 45
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    29 april kl 20:45
  • 2056 Dalahäst
    bemålad, 1800-tal. Höjd: 18. Längd: 15,5 cm
    Aktuellt bud: 3.000 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    29 april kl 20:34
  • 2055 Dalahäst
    bemålad, 1800-tal. Höjd: 23. Längd: 20 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    29 april kl 20:32
  • 8343 Dalahästar
    17 st, modell äldre. Höjd: 3-18 cm
    Aktuellt bud: 450 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    29 april kl 20:43
  • 9049 Golvskulptur
    Lasse Stevenfeldt (1930-2014), "Hörnom", mässing o..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    29 april kl 18:04




Ladda ner broschyr