bakg

  KONST / Skulptur & konsthantverk / Skulptur 12343126



*

nr 1234 3126


Skulptur

trä, Ag Rai, Bali, man. Höjd: 30


Utrop:

100 kr - 400 kr

Sista tid för bud online:

måndag 11 februari 2019
kl 19:22:46



  • Vad kostar transporten
Möjliga transportalternativ och fraktpris för detta föremål

HÄMTA SJÄLV
  Stockholm 0 kr
  Malmö 200 kr
  Göteborg 200 kr
  Helsingfors 200 kr

Logga in för att se fler leveransalternativ



Alla priser är preliminära. Alla frakttyper är inte möjliga för alla föremål
Transportbeställning görs efter vunnen auktion i Mina sidor
  • Läs mer...
Marianne Westman (f. 1928)
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Orientmatta
Konsten att knyta mattor utvecklades sannolikt på Centralasiens stäpper för flera tusen år sedan. Nomadfolken behövde något som kunde skydda mot vinterns stränga kyla, något som var mer hanterbart än fårskinnsfällar. Samtidigt skapade man prydnader till sina tält. Materialet till varp, inslag och lugg fick man från hjordarna av får och getter.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: ag rai bali konsthantverk man skulptur trä
  • 4552 Dalahästar
    6 st. Höjd: 7-15
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    18 feb kl 19:02
  • 4273 Dosa
    + skulptur, porslin, Kina, diameter: . Längd: 6
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    18 feb kl 18:34
  • 4260 Fat
    + skulptur, 2 delar, Metall, bland annat Norge. Lä..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    idag
    18 feb kl 18:19
  • 7020 Hjälm
    med nässkydd och nackbrynja, Persien. Proveniens H..//
    Aktuellt bud: 1.500 kr

    Auktionen avslutas
    nästa vecka
    25 feb kl 20:30
  • 4291 Provdocka
    höjd: 185 cm
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    18 feb kl 18:50
  • 4196 Skulptur
    + bok, brons, Hindeburg. Höjd: 22 cm
    Aktuellt bud: 600 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    18 feb kl 19:40




Ladda ner broschyr