bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Silver 12343444



*

nr 1234 3444


Silver

3 delar, dosor + bägare, silver, 5-6,5. Höjd: 2-6,5,1800-tal. Vikt: ca 105g


Utrop:

1.000 kr

Såld:

800 kr

Sista tid för bud online:

måndag 11 februari 2019
kl 20:39:45


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
11/2 20:31:59 1      700 kr
11/2 20:34:45 2      Vinnande bud


  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: bägare dosor silver ädelmetall
  • 1094 Aftonväska
    silver. Vikt: 181g.
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    29 april kl 18:45
  • 1046 Armband
    Silver / stenar, 1960-tal. Bruttovikt: ca 37g.
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    29 april kl 18:52
  • 1057 Bägare
    3 st, MEMA, 1988, Handmade, vikt: 240g, Erik Löfma..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    29 april kl 19:11
  • 1150 Bägare
    med hänkel, Sterlingsilver, Georg Jensen, Danmark...//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    29 april kl 20:01
  • 1091 Bägare
    silver, 1783. Hans Langberg (1762-1813), Söderhamn..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    29 april kl 18:42
  • 1123 Bägare
    silver, Bengt Collin, Uppsala 1744. Höjd: 8,5, vik..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    29 april kl 19:47




Ladda ner broschyr