bakg

  ÖVRIGT / Smycken / Ring 12343265



*

nr 1234 3265


Ring

18k (750), 0. 12ct, ca 3,6g. Ringmått: 13/53


Följerätt

Ja

Utrop:

1.000 kr

Såld:

900 kr

Sista tid för bud online:

måndag 11 februari 2019
kl 19:35:55


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
7/2 16:11:35 1      800 kr
11/2 11:42:27 2      800 kr
11/2 11:42:28 1      800 kr (Budbetjänt)
11/2 11:42:46 2      Vinnande bud


Läs om budbetjänten
  • Läs mer...
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Nisse Strinning (1917-2006)
Svensk arkitekt och formgivare, född i Kramfors, som kanske främst är känd för bokhyllesystemet "Stringhyllan" som han skapade tillsammans med sin fru Kajsa Strinning 1949 för en tävling initierad av Bonniers folkbibliotek.
Springare (Stig Lindberg)

bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: ring smycken vintage
  • 9163 Bänk
    Ådringsmålad. Längd: 120, djup: 30 cm, höjd: 52 cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    29 april kl 20:00
  • 9258 Fällbord
    1800-al, Ådringsmålat. Diameter: 80, höjd: 70 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    29 april kl 20:58
  • 1051 Halsring
    silver, Stigbert, HE, 1972. Vikt: ca 56g.
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    29 april kl 19:50
  • 1040 Halsring
    Sterlingsilver, Alton, 1987. Vikt: ca 39g.
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    29 april kl 18:25
  • 1027 Karaff
    Böhmen, silvermontering, kristall. Höjd: 33cm. Bru..//
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    29 april kl 18:22
  • 7398 Oljemålning
    Berndt Ringqvist, rosor, monogramsignerad, -42. Ol..//
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    29 april kl 20:41




Ladda ner broschyr