KONST / Oljemålningar / Oljemålning 14082025
nr 1408 2025
Ulla Ekman-Dahlbäck
(1924-2011), Sverige
Oljemålning, "Imaginär stad". Monogramsignerad. Inköpt på Liljevalchs 1962. Olja på duk, ca 63x108, yttermått inklusive ram: 73x118 cm
Kondition: färgbortfall
Ulla Ekman-Dahlbäck, svensk bildkonstnär född i Malmö 1924, död 2011 i Malmö.
måndag 19 juli 2021
kl 20:14:00
Ulla Ekman-Dahlbäck
Läs mer om Ulla Ekman-Dahlbäck