KONST / Oljemålningar / Oljemålning 14855360

nr 1485 5360

Ants Murakin

(1892-1975), Sverige

Oljemålning, Signerad, Åkerlandskap. Olja på pannå, 32x42 cm, yttermått inklusive ram: 47x58 cm

Ants Murakin, estländsk-svensk teckningslärare och målare född i Estland 1892, död 1975 i Norrköping.

måndag 29 augusti 2022
kl 18:05:50

Ants Murakin

Läs mer om Ants Murakin