bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Ljusstake 12343119



*

nr 1234 3119


Ljusstake

Empirestil, silver, 1975, Ceson. Höjd: 15, bruttovikt: 195 g


Utrop:

800 kr

Såld:

500 kr

Sista tid för bud online:

måndag 11 februari 2019
kl 18:30:15


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
11/2 16:42:41 1      Vinnande bud



  • Vad kostar transporten
Möjliga transportalternativ och fraktpris för detta föremål

HÄMTA SJÄLV
  Stockholm 0 kr
  Malmö 300 kr
  Göteborg 300 kr
  Helsingfors 300 kr

Logga in för att se fler leveransalternativ



Alla priser är preliminära. Alla frakttyper är inte möjliga för alla föremål
Transportbeställning görs efter vunnen auktion i Mina sidor
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: ceson empire empirestil karl johan karl johan-stil ljusstake silver ädelmetall
  • 2264 Applique
    Louis XVI stil, 1800-tal, brons. Höjd: 57
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    18 feb kl 20:27
  • 4606 Appliquer
    Ett par, rokokostil, prismor. Höjd: 30
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    18 feb kl 18:56
  • 4325 Appliquer
    Ett par, tidigt 1900-tal. Höjd: 30 cm
     Inga bud

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    18 feb kl 19:28




Ladda ner broschyr