Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Cocktailskedar 16144257



*

nr 1614 4257


Cocktailskedar

6 st, silver, 1924. Längd: 18 cm. Vikt: 90g


Utrop:

600 kr

Såld:

600 kr

Sista tid för bud online:

måndag 22 april 2024
kl 19:37:50


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
19/4 10:24:17 1      500 kr
19/4 10:50:11 2      450 kr
19/4 10:50:11 1      500 kr (Budbetjänt)
22/4 19:15:39 3      Vinnande bud


Läs om budbetjänten
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: cocktailskedar silver ädelmetall
  • 3365 Armring
    Sterlingsilver, Rey Urban (1929-2015), Sverige. 19..//
    Aktuellt bud: 400 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    3 juni kl 20:36
  • 3219 Bägare
    silver, 1808. Höjd: 7,5 cm, diameter: 6,5 cm, vikt..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    3 juni kl 20:58
  • 3367 Bestick i etui
    36 delar, nysilver. Längd: 17-20 cm
    Aktuellt bud: 100 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    3 juni kl 18:48
  • 2031 Dosa
    silver, 1804, NL, invändigt förgylld. Längd: 10 d,..//
    Aktuellt bud: 900 kr

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    3 juni kl 18:09
  • 3428 Fiskspade
    Silver Danmark, 1851. Längd: 28 cm, vikt: 62g brutto
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    3 juni kl 18:46
  • 3220 Fruktbestick
    kniv och gaffel, förgyllt silver med handtag i aga..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    3 juni kl 19:37




Ladda ner broschyr