LIGHTING / Candlesticks & Candelabras / Candlesticks 5806031
*
nr 580 6031
CANDLESTICKS
2 st, Allan Eberling, 1930-tal, ceramics, brun, svart, diameter: 18 cm, märkta i godset: ”A E Torshälla” ,
2 st, Allan Eberling, 1930-tal, keramik, brun, svart, diameter: 18 cm, märkta i godset: ”A E Torshälla”
Withdrawn
Auction date:
Monday April 27 2009
at 18:23:57
- Specialauktion
Apr 27
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet.
Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Read more about TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: allan eberling brun keramik ljusstakar ljusstake svart
-
8011 CANDLESTICKS
2 pcs, 19th century, tin, including H Kaften Borgå..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 20:27
-
8010 CANDLESTICKS
one pair, brass, 19th century, Pärlkant. Height: 1..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 19:30
-
8065 CANDLESTICK
Josef Frank (1885-1967), Austria. Svenskt Tenn, Sw..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 20:48
*
CANDLESTICKS
Read more about TEMA 20- & 30-tal
nr 580 6031
CANDLESTICKS
2 st, Allan Eberling, 1930-tal, ceramics, brun, svart, diameter: 18 cm, märkta i godset: ”A E Torshälla” ,
2 st, Allan Eberling, 1930-tal, keramik, brun, svart, diameter: 18 cm, märkta i godset: ”A E Torshälla”
Withdrawn |
|
| Auction date: |
Monday April 27 2009 |
- Specialauktion
Apr 27
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet. Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Read more about TEMA 20- & 30-tal
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: allan eberling brun keramik ljusstakar ljusstake svart
-
8011 CANDLESTICKS
2 pcs, 19th century, tin, including H Kaften Borgå..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 20:27 -
8010 CANDLESTICKS
one pair, brass, 19th century, Pärlkant. Height: 1..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 19:30 -
8065 CANDLESTICK
Josef Frank (1885-1967), Austria. Svenskt Tenn, Sw..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 20:48



