Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  Ã–VRIGT / Speglar / Spegel 9851439



*

nr 985 1439


Spegel

Mässing, Bladdekor, diameter: 44


Utrop:

500 kr

Såld:

2.200 kr

Sista tid för bud online:

måndag 5 oktober 2015
kl 20:28:08


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
30/9 20:58:41 1      100 kr
30/9 23:29:09 2      200 kr
30/9 23:31:42 2      200 kr
1/10 07:19:23 3      200 kr
1/10 07:19:23 2      200 kr (Budbetjänt)
1/10 08:28:58 4      250 kr
1/10 11:35:28 5      350 kr
1/10 20:52:55 6      350 kr
1/10 20:52:55 5      350 kr (Budbetjänt)
1/10 21:00:16 6      400 kr
1/10 21:03:07 6      450 kr
1/10 22:25:30 4      450 kr
1/10 22:25:30 6      450 kr (Budbetjänt)
1/10 22:26:02 4      500 kr
3/10 03:55:02 7      700 kr
4/10 21:47:04 6      1.000 kr
5/10 16:55:45 8      1.500 kr
5/10 17:40:22 6      1.600 kr
5/10 20:07:16 9      2.000 kr
5/10 20:08:10 6      Vinnande bud


Läs om budbetjänten

  • Specialauktion
  • Läs mer...
Mässing
Legering av koppar och zink, vanligtvis 67% koppar och 33% zink, vilket ger en gul färgton/metall.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: bladdekor metall mässing spegel speglar
  • 6287 Spegel
    Empire, provinsarbete, 65x35 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 20:24
  • 7027 Spegel
    Förgylld, 105x58 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 20:33
  • 7074 Spegel
    Gustaviasn stil. Förgylld. 45x34 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 18:28
  • 7038 Spegel
    Markaryd, Furu, 144x66 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 20:02
  • 6673 Spegel
    Nyrokokostil, förgylld, 58x66 cm
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 18:30
  • 6419 Spegel
    Rokokostil, förgylld, 136x53
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    19 jan kl 19:49




Ladda ner broschyr