BELYSNING / Ljusstakar & kandelabrar / Ljusstakar 7931281
*
nr 793 1281
Ljusstakar
2 par, nysilver / pläter, höjd: 6 + 19
Utrop:
300 kr
Såld:
250 kr
Sista tid för bud online:
måndag 26 november 2012
kl 19:48:03
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
21/11 14:38:36
1
100 kr
23/11 11:29:03
2
Vinnande bud
24/11 15:03:45
3
200 kr
- Specialauktion
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Pläter
Engelskans plate; platta, plåt. Försilvrad koppar. Engelsk silverpläter – anses uppfunnen av T. Boulsover på 1740-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: ljusstakar ljusstake nysilver pläter
-
3455 Kandelabrar
ett par, Nyrokoko. Höjd: 50 cm
Aktuellt bud: 1.300 kr
Auktionen avslutas
imorgon
17 juni kl 20:58
-
5087 Ljusstakar
2 st, Kosta Boda. Höjd: 8-11cm
Auktionen avslutas
imorgon
17 juni kl 20:53
-
5192 Ljusstakar
2 st, mässing, Kobror. Höjd: 21 cm
Auktionen avslutas
imorgon
17 juni kl 20:11
-
5084 Ljusstakar
5 st, Orrefors. Höjd: 5-10cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
imorgon
17 juni kl 20:57
-
2144 Ljusstakar
Ett par, Maria Persson, Lindesberg. Signerade, bem..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
imorgon
17 juni kl 20:44
-
5147 Ljusstakar
ett par, silver, Råström, 1960. Höjd: 18 cm. Vikt:..//
Aktuellt bud: 1.500 kr
Auktionen avslutas
imorgon
17 juni kl 18:43
*
Ljusstakar
nr 793 1281
Ljusstakar
2 par, nysilver / pläter, höjd: 6 + 19
Utrop: | 300 kr |
---|---|
Såld: | 250 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 26 november 2012 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
21/11 14:38:36 | 1 | 100 kr |
23/11 11:29:03 | 2 | Vinnande bud |
24/11 15:03:45 | 3 | 200 kr |
- Specialauktion
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Pläter
Engelskans plate; platta, plåt. Försilvrad koppar. Engelsk silverpläter – anses uppfunnen av T. Boulsover på 1740-talet.
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Pläter
Engelskans plate; platta, plåt. Försilvrad koppar. Engelsk silverpläter – anses uppfunnen av T. Boulsover på 1740-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: ljusstakar ljusstake nysilver pläter
-
3455 Kandelabrar
ett par, Nyrokoko. Höjd: 50 cm
Aktuellt bud: 1.300 kr
Auktionen avslutas
imorgon
17 juni kl 20:58 -
5087 Ljusstakar
2 st, Kosta Boda. Höjd: 8-11cm
Auktionen avslutas
imorgon
17 juni kl 20:53 -
5192 Ljusstakar
2 st, mässing, Kobror. Höjd: 21 cm
Auktionen avslutas
imorgon
17 juni kl 20:11
-
5084 Ljusstakar
5 st, Orrefors. Höjd: 5-10cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
imorgon
17 juni kl 20:57 -
2144 Ljusstakar
Ett par, Maria Persson, Lindesberg. Signerade, bem..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
imorgon
17 juni kl 20:44 -
5147 Ljusstakar
ett par, silver, Råström, 1960. Höjd: 18 cm. Vikt:..//
Aktuellt bud: 1.500 kr
Auktionen avslutas
imorgon
17 juni kl 18:43