MISCELLANEOUS / Rugs / Carpet 13724552

nr 1372 4552

CARPET

oriental, Täbriz, early 20th century, ca 300x400, ( Malskador / fläckar / slitake).

orientalisk, Täbriz, Tidigt 1900-tal, ca 300x400 cm

Condition: ( Malskador / fläckar / slitake)

6000

SEK 5000

Monday January 18 2021
at 20:05:38

18/1 16:38:29 1      Vinnande bud

Tabriz
Tabriz är beläget 600 km väster om Teheran och en av Irans största städer, huvudstad i iranska provinsen Azerbajdzjan. Befolkningen, Azari, är den största etniska minoriteten i Iran och talar en turkisk dialekt. Staden är gammal och har under århundraden varit en viktig handelsplats och gränsstation.