Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  ART / Watercolor paintings & Drawings / Mixed media 7639305



*

nr 763 9305


Lage Lindell

(1920-1980), Sverige


Lage Lindell (1920-1980), signed, sheet: 49x73,


MIXED MEDIA (F), Lage Lindell (1920-1980), signerad, bladets mått: 49x73


Lage Lindell, born 1920 in Stockholm, dead 1980, Swedish painter.

Droit De Suite

Yes

Estimate:

1000

Sold:

SEK 3700

Auction date:

Monday June 4 2012
at 17:38:10


  • Bid history
Time Bidder Bid
31/5 17:57:43 1      300 kr
31/5 21:33:18 2      700 kr
31/5 21:56:18 1      450 kr
31/5 21:56:30 1      600 kr
31/5 21:56:42 1      750 kr
1/6 07:46:36 2      1.600 kr
4/6 17:07:53 3      2.000 kr
4/6 17:20:26 2      2.100 kr
4/6 17:26:56 3      2.600 kr
4/6 17:28:09 2      2.600 kr
4/6 17:28:47 2      2.700 kr
4/6 17:29:16 4      3.600 kr
4/6 17:29:32 3      3.100 kr
4/6 17:30:48 3      3.500 kr
4/6 17:33:10 3      Vinnande bud



  • Specialauktion

  • Artist/Designer

Lage Lindell

Lage Lindell, born 1920 in Stockholm, dead 1980, Swedish painter.

Read more about Lage Lindell
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller blandteknik lage lindell svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vattenfärg
  • 8022 WATERCOLOUR
    Alexandre Mohr, med dedikatiion till Signhild de P..//
    Present: SEK 600

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 18:38
  • 8213 WATERCOLOUR
    Ã…slund, dated -90, landscape with lake. Watercolou..//
     

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 20:06
  • 8097 WATERCOLOUR
    Birgit Sahlberg. Signed, dated 1927, still life, 6..//
     

    Auction ends
    this Monday
    26 jan at 19:36




Ladda ner broschyr