KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Färgkrita 15033214
nr 1503 3214
Ruth Ekermann
(1892-1988), Sverige
Färgkrita, Signerad, daterad 1943, "Skolbarnen fryser". Bildmått: 25x34 cm, yttermått inklusive ram: 41x49 cm
Ruth Ekermann, svensk bildkonstnär född 1892 i Göteborg, död 1988 i Stockholm.
Utrop:
300 kr
Såld:
100 kr
måndag 21 november 2022
kl 18:13:13
19/11 16:05:56
Ruth Ekermann
Läs mer om Ruth Ekermann