ÖVRIGT / Speglar / Spegel 10493126
*
nr 1049 3126
Spegel
Rokokostil, 1800-tal, höjd: 70 cm
Kondition: senare glas
Utrop:
1.500 kr
Såld:
1.100 kr
Sista tid för bud online:
måndag 15 augusti 2016
kl 18:50:42
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
10/8 20:06:32
1
1.000 kr
13/8 21:02:39
2
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: rokoko rokoko-stil rokokostil spegel speglar
-
6070 Fotoramar
+ spegel, 5 delar, omkring 1900-tal, glas och mäss..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:15
-
6145 Spegel
Empire, 49x29 cm
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:53
*
Spegel
Kondition: senare glas
nr 1049 3126
Spegel
Rokokostil, 1800-tal, höjd: 70 cm
Kondition: senare glas
Utrop: | 1.500 kr |
---|---|
Såld: | 1.100 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 15 augusti 2016 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
10/8 20:06:32 | 1 | 1.000 kr |
13/8 21:02:39 | 2 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: rokoko rokoko-stil rokokostil spegel speglar
-
6070 Fotoramar
+ spegel, 5 delar, omkring 1900-tal, glas och mäss..//
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:15 -
6145 Spegel
Empire, 49x29 cm
Auktionen avslutas
om två veckor
1 juli kl 19:53